FREE SHIPPING NZ OVER $75, FREE GIFT OVER $100. LAYBUY AVAILABLE AT CHECKOUT.

Tooth Powder, MINT

Tooth Powder, MINT

Regular price
$3.00
Sale price
$3.00
Tax included. Shipping calculated at checkout.

One thing that has been a long time problem is finding a suitable toothpaste for everyone. The "natural" ones often still had not so great stuff in them. The trickiest ingredient to find a toothpaste without seems to be glyceryn.
So I decided to create a Tooth Powder, a Re-mineralising one full of good stuff. I usually have trouble with the kids being quite picky on what they will scrub their mouths with but this was a winner!
The purpose of this powder is to clean the teeth really well and add minerals back into the teeth, and it has the added bonus of whitening the teeth too.
Ingredients:
Organic Bentonite Clay, Organic Baking Soda, Himalayan Sea Salt, Activated Charcoal, Ground Peppermint.

Tooth Powder comes in a glass jar, you can either dampen toothbrush and dip in or shake a little onto the lid or onto your toothbrush.
Re-fills and samples come in paper.
You can also mix this powder up with coconut oil if you prefer a paste.
Also available in Cinnamon.
Toothbrushes sold seperately.

Customer Reviews

Based on 11 reviews
73%
(8)
27%
(3)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
D
D.O.
Tooth Powder

This product is superb. Teeth feel much cleaner and are whiter than when using toothpaste. Comes in glass jar which im hoping i can send back for a refill. Highly recommended 😁😁

S
S.C.

Great product, tastes great and makes your teeth feel squeaky clean and sparkly white, and the kids love it!

A
A.
Tooth powder - Family favourite

We all use the tooth powder (kids and adults!) - always leaves teeth feeling exceptionally clean. It does have quite a salty taste so be aware if you’re expecting minty flavour! Goes a long way. Suggest helping kids get the hang of it - can get messy lol

J
J.A.
Great Product

Great product! Taste takes a few days to get used to but that's no biggie. Just like it says on the label, a little bit goes a long way. I thought $17 was a little expensive but it'll last months so the cost is justified. Teeth feel clean, fresh and healthy.

J
J.V.

I like the flavour and lasts a long time!